Kampania multimedialna do realizacji w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
otrzymujemy coraz więcej pozytywnych informacji na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość i czekamy na czas, kiedy na dobre wrócimy do normalności sprzed epidemii.
Niektóre gminy już starają się organizować pierwsze imprezy plenerowe, inne natomiast myślą o nich dopiero w perspektywie przyszłego roku.
Dbałość o mieszkańców i obowiązki wynikające z zadań profilaktycznych sprawiają, że każdy samorząd stara się przekazywać profilaktyczne treści w możliwej do realizacji formie.
Serdecznie zachęcamy Państwa do zwrócenia uwagi na multimedialną kampanię profilaktyczną „W domu i poza domem. Bezpiecznie nie znaczy nudno”, która została opracowana taki sposób, aby umożliwić skorzystanie z materiałów potencjalnie każdemu mieszkańcowi gminy.
Strona internetowa urzędu, OPS-u, biblioteki, szkoły, parafii, portale społecznościowe - to miejsca, gdzie mieszkańcy szukają potrzebnych informacji. Zachęcamy, by znaleźli też wartościowe treści dotyczące profilaktyki uzależnień i przemocy.
Założenia tej kampanii, tak jak wszystkich naszych pozostałych, wpisują się w nurt profilaktyki pozytywnej.
Naszym celem jest wzmocnienie, pokazanie dobrych stron, pobudzanie do rozwoju, a przede wszystkim wspieranie umiejętności wychowawczych rodziców i skłonienie ich, by zaangażowali się w życie dzieci, w naukę, ale i spędzanie razem wolnego czasu.
Część dla rodziców to przewodnik, jak budować więzi i dbać o dobre relacje z dzieckiem, jak słuchać i wspierać. To największa wartość, jaką rodzice mogą dać dziecku, by przygotować je do życia w świecie pełnym zagrożeń i uzależnień, nie tylko tych od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, ale też od Internetu, komputera czy telefonu.
Jeżeli dziecko ma bezpieczną i trwałą więź z rodzicem, to ma zdecydowanie większe szanse na tworzenie zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.
Dlaczego to takie ważne? Problemy emocjonalne i trudności w tym zakresie są fundamentem, na którym zbudowane jest niemal każde uzależnienie. Dziecko, jeśli nie radzi sobie ze swoimi emocjami, dużo chętniej będzie eksperymentowało z papierosami, narkotykami, alkoholem, będzie też uciekało w wirtualny świat — gry komputerowe i Internet. Czując złość, gniew lub stres będzie szukało sposobów na rozładowanie napięcia. Może to zrobić w sposób konstruktywny, ale może też niestety sięgnąć po używki, które często dość szybko przynoszą pozorną ulgę (papieros, alkohol).
Apelujemy: tak samo jak pomagasz dziecku w pracy domowej z matematyki, polskiego, fizyki, pomóż mu uporać się z jego emocjami, wspólnie poszukajcie ich źródeł, nie „zamiatajcie problemu pod dywan” – to na pewno zaprocentuje.
Potrzeba przynależności jest bardzo ważna, wręcz kluczowa w rozwoju społecznym. Młody człowiek jest w stanie poświęcić wiele, by czuć się akceptowanym – stąd tak ważne są umiejętność wyznaczania granic i poczucie własnej wartości.
Wyznaczanie granic rówieśnikom jest oznaką siły, odwagi, dojrzałości i pewności siebie. Ulegając namowom, które szkodzą naszemu zdrowiu, pokazujemy słabość i niepewność w relacji. Asertywność stanowi podstawową umiejętność w sytuacji, gdy trzeba oprzeć się naciskom w życiu społecznym, na przykład w sprawie papierosów, alkoholu czy narkotyków.
Informujemy, gdzie można zwrócić się po pomoc.
Uświadamiamy, że istnieją programy, które stanowią wsparcie dla rodziców i opiekunów, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci, mających poczucie, że są bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol lub inne środki psychoaktywne (narkotyki, leki itp.).
Materiały kampanii zawierają też praktyczne, konkretne pomysły na zagospodarowanie czasu. Podpowiadamy gry, zabawy i atrakcyjne zajęcia dla całej rodziny.
Nie pomijamy też trudnego tematu przemocy, która dotyczy wielu rodzin, a dla wielu innych właśnie się zaczęła. Pandemia i zamknięcie w domach spowodowały, że wiele osób przestało radzić sobie w tej trudnej sytuacji, wzrosło spożycie alkoholu, na sile przybrała agresja.
Zdajemy sobie sprawę, że pomocna może okazać się każda podpowiedź, każda wskazówka.
Tych wskazówek podajemy wiele, poczynając od tych od dawna znanych i sprawdzonych, a kończąc na informacji o najnowszych aplikacjach, dzięki którym można poprosić o pomoc, np. zamawiając kosmetyki w fikcyjnym sklepie internetowym.
Liczymy, że osoby potrzebujące pomocy i wsparcia znajdą wśród wielu możliwości najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Materiał dla dzieci i młodzieży zawiera między innymi unikalne karty aktywności, które pozwolą na lepsze poznanie siebie i swoich mocnych stron oraz na rozwój różnych, cennych umiejętności. Przygotowaliśmy je w taki sposób, by dziecko mogło pracować samodzielnie lub mogło zaangażować wiele osób z rodziny – to dobra inwestycja w budowanie relacji.