Kampania multimedialna do realizacji w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
Polega na tyranizowaniu, dręczeniu, prześladowaniu psychicznym wybranego dziecka przez innych uczniów. Może to być zarówno przemoc fizyczna (np. bicie, znęcanie się, popychanie, opluwanie), jak i przemoc psychiczna (np. obraźliwe i upokarzające słowa rzucane pod adresem dziecka).
W materiałach kampanii uczulamy rodziców, na jakie sygnały powinni zwrócić uwagę, co musi ich zaniepokoić i kiedy konieczna jest reakcja.
nie chce chodzić do szkoły, nie chce o szkole rozmawiać czy nawet wychodzić z domu;
chodzi do szkoły inną drogą niż zwykle;
trzyma się z dala od kolegów ze szkoły, nie jest przez nich odwiedzane ani zapraszane do ich domów;
ma problemy z zasypianiem, jedzeniem itp.;
narzeka na ból głowy czy brzucha;
wraca ze szkoły w podartych ubraniach albo ze zniszczonymi przyborami szkolnymi;
coraz częściej prosi o pieniądze.
***
Trudno wyobrazić sobie istnienie świata naszych dzieci bez internetu. To potężne i niosące wiele pożytecznych rozwiązań narzędzie. Stanowi źródło wartościowej i rozwijającej wiedzy, dostarcza rozrywki i pozwala na swobodną komunikację ze znajomymi. Internet rozwija, pomaga w nauce i otwiera na świat. Ma jednak też swoją „ciemną stronę” i nieumiejętnie wykorzystywany, może być dla dziecka niebezpieczny.
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z najnowszych osiągnięć technologii.
Podpowiadamy, by na bieżąco sprawdzać, ile czasu dziecko spędza w sieci. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych (telewizor, laptop, tablet, smartfon) — dłużej niż dwie godziny dziennie. Można również ustalić dni bez Internetu (np. w każdą niedzielę).
Dzieci w pierwszych latach szkolnych nie powinny samodzielnie korzystać z portali społecznościowych, a kontakty online za pomocą komunikatorów powinny być ograniczone tylko do znajomych osób i odbywać się pod kontrolą rodzicielską. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że „legalnie” można założyć konto na Facebooku dopiero od 13 roku życia, a starsze dzieci, które zaczynają przygodę z portalami społecznościowymi, nie powinny bez nadzoru rodzica publikować żadnych zdjęć i filmów w sieci.
Zakres merytoryczny materiałów dla rodziców