Bezpieczni w szkole i poza szkołą 2024

Unikalny zestaw materiałów profilaktycznych: gry i zabawy profilaktyczne, gadżety profilaktyczne itd.
Kliknij i sprawdź, co
przygotowaliśmy!

Materiały profilaktyczne w zakresie uzależnień i przemocy, w tym uzależnień behawioralnych

Polecamy dla najmłodszych: opowiadania i bajki profilaktyczne z kolorowankami

Materiały profilaktyczne w zakresie uzależnień i przemocy, w tym uzależnień behawioralnych

ZDROWA PROMOCJA!

DAJEMY SETKI MASECZEK OCHRONNYCH

do każdego zakupionego pakietu materiałów multimedialnych!

W domu i poza domem. Bezpiecznie nie znaczy nudno

 

Kampania multimedialna do realizacji w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Kampania multimedialna do realizacji w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Mobile menu

Materiały do kampanii

Ubezpieczeni przez rodziców

Dla nauczycieli

Dla młodzieży

Więzi

 

Dobra i silna więź z dzieckiem to jego ubezpieczenie na całe życie.

 

Zachęcamy rodziców, by zainwestowali swój czas, a nie pieniądze i by budowali relacje z dzieckiem od najmłodszych lat.  Żadne kółko zainteresowań czy dodatkowe korepetycje nie dadzą dziecku tyle, co dobra relacja z rodzicem, zbudowana na zaufaniu, bezpieczeństwie i bezwarunkowej miłości.

 

Uświadamiamy: zaufaj sobie – jesteś kompetentnym rodzicem, ekspertem od swojego dziecka.

 

Za PARP-ą powtarzamy, że „jednym z najważniejszych czynników chroniących młodych ludzi przed szkodami wynikającymi z picia alkoholu jest silna więź z rodzicami".

 

Źródło:
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 (PARPA).

 

 

Tłumaczymy, że jeżeli dziecko ma bezpieczną i trwałą więź z rodzicem, to ma zdecydowanie większe szanse na tworzenie zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

 

***

 

Emocje

 

W naszych materiałach wiele uwagi poświęcamy emocjom.

 

Tłumaczymy rodzicom: pozwólmy dziecku przeżywać całą gamę emocji — od radości do złości. Nie twórzmy tabu z żadnej emocji, bo każda czemuś służy. Nie ma emocji dobrych i złych, pozytywnych i negatywnych. Wszystkie emocje są nam potrzebne. Emocje to informacja dla nas.

 

Pozwólmy zarówno sobie, jak i dziecku wyrażać złość. Dlaczego to takie ważne? Problemy emocjonalne i trudności w tym zakresie są fundamentem, na którym zbudowane jest niemal każde uzależnienie. Dziecko, jeśli nie radzi sobie ze swoimi emocjami, dużo chętniej będzie eksperymentowało z papierosami, narkotykami, alkoholem, będzie też uciekało w wirtualny świat — gry komputerowe i Internet. Czując złość, gniew lub stres będzie szukało sposobów na rozładowanie napięcia. Może to zrobić w sposób konstruktywny, ale może też niestety sięgnąć po używki, które często dość szybko przynoszą pozorną ulgę (papieros, alkohol).

 

Apelujemy: tak samo jak pomagasz dziecku w pracy domowej z matematyki, polskiego, fizyki, pomóż mu uporać się 

z jego emocjami, wspólnie poszukajcie ich źródeł, nie „zamiatajcie problemu pod dywan” – to na pewno zaprocentuje. Zbuduj swój dom na mocnych fundamentach.

 

***

 

Problemy

 

Problem dziecka = wspólny problem

 

Nie odcinajmy się od problemów swojego dziecka, ale też dajmy mu przestrzeń na samodzielne ich rozwiązanie.

 

Rozmowa z dzieckiem powinna stanowić codzienny rytuał, taki sam jak mycie zębów czy posiłek.

 

W materiałach podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem, by być dla niego partnerem, by chciało przyjść do nas ze swoimi problemami. Podpowiadamy wspierające komunikaty: Jesteś dla mnie ważny; Lubię z Tobą porozmawiać; Jaka jest Twoja decyzja?; Powiedz, jak Ty to widzisz?; Czy dobrze Cię zrozumiałem?; Jestem przy Tobie; Rozumiem, że to dla Ciebie ważne.

 

***

 

Modelowanie zachowań

 

Mówimy też o roli naśladownictwa w rodzinie – rodzic swoim zachowaniem pokazuje, jak radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach, szczególnie tych wymagających dojrzałości emocjonalnej.

 

Podpowiadamy: pracując nad sobą – pracujesz również nad swoją relacją z dzieckiem i jego dobrym wychowaniem. Potrzeby rodziców są równie ważne jak potrzeby dziecka. Rodzicu, zadbaj o siebie – odpocznij, bądź dla siebie tak samo dobry i wyrozumiały, jaki jesteś w stosunku do swojego dziecka.

 

W domu, gdzie złość i napięcie rozładowuje się poprzez używki, takie jak: wieczorne piwo, papierosy, nałogowe oglądanie telewizji, nietrudno o kopię takich zachowań u dziecka.

 

***

 

Asertywność

 

Nauczmy nasze dzieci mówić „nie”.

 

Wyznaczanie granic rówieśnikom jest oznaką siły, odwagi, dojrzałości i pewności siebie. Ulegając namowom, które szkodzą naszemu zdrowiu, pokazujemy słabość i niepewność w relacji. Asertywność stanowi podstawową umiejętność

w sytuacji, gdy trzeba oprzeć się naciskom w życiu społecznym, na przykład w sprawie papierosów, alkoholu czy narkotyków.

 

Potrzeba przynależności jest bardzo ważna, wręcz kluczowa w rozwoju społecznym. Młody człowiek jest w stanie poświęcić wiele, by czuć się akceptowanym – stąd tak ważne są umiejętność wyznaczania granic i poczucie własnej wartości.

 

***

 

Wsparcie instytucjonalne

 

Informujemy, gdzie można zwrócić się po pomoc.

 

Uświadamiamy, że istnieją programy, które stanowią wsparcie dla rodziców i opiekunów, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci, mających poczucie, że są bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol lub inne środki psychoaktywne (narkotyki, leki itp.).

 

***

 

Książki dla rodziców

 

Biblioteczka świadomego rodzica — zawiera pozycje książkowe pomocne przy wychowaniu dziecka, w trosce o jego bezpieczeństwo i harmonijny rozwój emocjonalny.

Zakres merytoryczny materiałów dla rodziców

Pobierz materiały multimedialne

Mobile menu

Oferta kampanii multimedialnych Plik PDF do wydruku

Materiały profilaktyczne w zakresie uzależnień i przemocy, w tym uzależnień behawioralnych
Mobile menu